1976

Чемпіонат світу з літакового спорту

VIII ЧЕМПІОНАТ СВІТУ 1976 РОКУ З ЛІТАКОВОГО СПОРТУ

VIII чемпіонат світу з вищого пілотажу проводився в липні-серпні 1976 р Києві (1974 р першість світу не відбулися). На VIII чемпіонат прибуло 68 пілотів з 15 країн: СРСР, Чехословаччини, Угорщини, НДР, Польщі, Румунії, США, Англії, Франції, ФРН, Швейцарії, Австрії, Канади, Нової Зеландії, Венесуели. За командну перемогу боролися 52 спортсмени з 12 країн, що мали повний склад команд. Двоє льотчиків з Канади, по одному з Нової Зеландії і Венесуели могли взяти участь в розіграші тільки особистої першості.
Серед учасників чемпіонату було 12 пілотів-жінок: п'ять з Радянського Союзу, дві - з Угорщини, по одній з Чехословаччини, США, Франції, Швейцарії та Нової Зеландії. Як і раніше, найбільш представницькою була радянська команда. В її складі було 10 спортсменів: І.Егоров, В. Лецко, Е. Фролов з Мінська, М. Молчанюк з Москви, А. Піменов, С. Савицька, Л. Немкова, Л. Мочалина з Луганська, Л. Леонова, В . Яіков. У впертій боротьбі наша команда з першої ж вправи захопила лідерство і нікому не поступилася його до кінця змагань. Перемогу було здобуто з великою перевагою - в 1640 очок. Радянська команда знову стала володаркою головного призу чемпіонату - Кубка П. Н. Нестерова. На друге місце вийшла команда Чехословаччини, на третє - команда Англії. У змаганні з найсильнішими спортсменами світу наші льотчики виявили мужність, наполегливість і волю до перемоги. З 30 розіграних медалей вони завоювали 23, з них 9 золотих, 8 срібних і 6 бронзових.
Першість в особистому заліку виграв заслужений майстер спорту СРСР В. Лецко. Він став абсолютним чемпіоном світу 1976 року у вищому пілотажу. Йому була вручена велика золота медаль ФАІ та перехідний Кубок Арести. В. Лецко виконував вправи красиво, особливо чітко фіксував початок і закінчення кожної фігури. Він, якби нанизував їх на уявну вісь пілотажної зони. Ідеальний малюнок кожної фігури, чітке позначення початку і кінця, однаковий темп - такий стиль радянської школи вищого пілотажу. Друге місце з багатоборства і срібну нагороду завоював заслужений майстер спорту СРСР І. Єгоров. Він удостоївся також звання чемпіона світу за трьома вправами: обов'язковому невідомому і двом довільним комплексам. Третє місце з багатоборства зайняв спортсмен чехословацької команди І. Тучек. Радянські льотчиці по стилю пілотажу, його красі і чіткості не поступалися чоловікам. На їхньому рахунку виявилося 14 медалей (у чоловіків - 9).
Звання абсолютної чемпіонки світу з вищого пілотажу завоювала заслужений майстер спорту СРСР Л. Леонова. Вона вперше досягла такого результату, хоча чемпіонкою світу з окремих вправ була і раніше. На VIII чемпіонаті Леонова була удостоєна трьох золотих і двох срібних нагород. Друге місце з багатоборства зайняла майстер спорту СРСР міжнародного класу В. Яікова. Вона краще за всіх виконала невідому обов'язкову програму ( «темний» комплекс) і була нагороджена золотою медаллю чемпіонки світу по вправі. На третє місце в фіналі вийшла майстер спорту СРСР міжнародного класу Л. Немкова, що стала бронзовим призером з багатоборства. Найбільш високі результати у виконанні довільної програми в півфіналі серед жінок показала майстер спорту СРСР міжнародного класу Л. Мочалина.
За цю перемогу їй було присуджено звання чемпіонки світу з вправи. За підсумками змагань у багатоборстві вона посіла четверте місце. Абсолютна чемпіонка світу 1970 р заслужений майстер спорту СРСР С. Савицька вийшла на п'яте місце, за виконання окремих вправ удостоєна срібної і бронзової нагород.
Радянські льотчики виступали вперше на новому спортивному літаку Як-50 з підвищеною потужністю двигуна і поліпшеними пілотажними якостями.